Galerie handlowe nie wystarcząChoć największe centra handlowe nadal są chętnie odwiedzane, to nie zaspokajają wszystkich


potrzeb mieszkańców dużych miast.

W aglomeracjach na powrót ożywają ulice handlowe, a w poszczególnych dzielnicach przybywamniejszych obiektów handlowych i specjalistycznych Nasz rynek powierzchni handlowych dojrzewa i rozwija swoją ofertę. W najbliższych latach wpolskich miastach nastąpi gwałtowny rozwój ulic handlowych, prognozuje CBRE. Powodem jestm.in. brak dostępnych powierzchni  w dużych centrach handlowych w wielu miastach, którecharakteryzuje duża siła nabywcza. Z tej sytuacji korzystają ulice handlowe. Najmempowierzchni przy głównych deptakach interesują się nie tylko niezależne podmioty, ale takżecoraz częściej poszukują ich marki sieciowe. 
Na mapie powierzchni handlowych w Polsce pojawia się również coraz więcej projektówspecjalistycznych i tzw. parków handlowych. Przybywa zespołów sklepów np. budowlanych,meblowych, centrów outletowych, centrów medycznych, biur serwisowych, czy centrówrozrywki. 
Mniejsze obiekty w dużych miastach Deweloperzy są aktywni w mniejszych miejscowościach,ale zaczynają też znów planować projekty w dużych miastach, zwracają uwagę analitycyCBRE. Największe w kraju aglomeracje oferują bowiem, jak się okazuje dużo niewykorzystanychmożliwości. Przede wszystkim w obszarze mniejszych projektów oraz lokalnych i sąsiedzkichgalerii handlowych. Pod względem nowoczesnej oferty handlowej nienasycone są przedewszystkim obrzeża, przedmieścia miast i dzielnice zewnętrzne. Te rejony stwarzają bardzo dużemożliwości rozwoju. 


 
Nawet w Warszawie, w której powierzchni handlowej jest najwięcej w kraju są obiecujące niszedla rozwoju sektora handlowego. W dłuższej perspektywie planowana jest budowa nowychdużych obiektów handlowych, w takich warszawskich dzielnicach jak Wilanów, Bielany, czyBiałołęka. Tymczasem powstają niewielkie centra o zasięgu osiedlowym oraz supermarkety przynowych stołecznych osiedlach mieszkaniowych m.in. takich sieci jak Marcpol, Lidl, czyBiedronka. 

Budowa nowych, mniejszych obiektów handlowych planowana jest też w takich rejonachmiast, w których brakowało dotąd takich placówek zakupowych. Nowoczesnego centrumhandlowego brakowało dotąd na poznańskim Dębcu. Powstanie tam Galeria Dębiec o pow. 9tys. mkw., która ma zaspokoić potrzeby tamtejszych mieszkańców. Kompleks handlowo-usługowy stanie w Poznaniu przy ulicy 28 Czerwca 56 w sąsiedztwie realizowanego już przezRed Real Estate Development osiedla Red Park, w którym docelowo powstanie 600 mieszkań.Nowa galeria poprawi komfort zakupów nie tylko mieszkańców osiedla przy Lasku Dębińskim,całego Dębca, ale i południowo-zachodniej części Poznania. 
Kompleksy wielofunkcyjne W dużych miastach powstają też obiekty łączące powierzchniębiurową i handlową. w Warszawie najpopularniejszymi kompleksami wielofunkcyjnymi są: CHBlue City z biurowcem Blue Office i CH Złote Tarasy z biurowcami Skylight i Lumen. Ciekawymiinwestycjami tego typu jest też Karolkowa Business Park, Royal Wilanów, Rondo 1 i Atrium.Teraz w budowie jest centrum Plac Unii, w którym będzie 41 tys. mkw. biur i 16 tys. mkw.przeznaczone na handel, usługi i rozrywkę, podaje Cushman & Wakefield. 

W Krakowie najpopularniejszym obiektem wielofunkcyjnym jest Bonarka City Center, a weWrocławiu Sky Tower i Arkady Wrocławskie. Sąsiadujące ze sobą biura i sklepy korzystają zefektu synergii. Oba rodzaje powierzchni czerpią z takiego połączenia korzyści, a stawki najmusą przy tym porównywalne do obowiązujących w tradycyjnych centrach.Powierzchni w takich centrach poszukują najczęściej spółki z sektora handlowego, które opróczprowadzenia sklepów potrzebują zaplecza dla pracowników administracji. Interesujące są takżedla banków, firm doradczych i rekrutacyjnych, kancelarii prawnych oraz podmiotów z branżyFMCG. 
Aglomeracja warszawska dysponuje łącznie 1,33 mln mkw. nowoczesnej powierzchni handlowej,ale jest ona praktycznie w całości wynajęta. Pustostany stanowią zaledwie 1,6 proc. Brakdostępnej powierzchni handlowej w Warszawie, jak zauważają przedstawiciele CBRE, powodujewzrost stawek czynszowych w najlepszych galeriach. Średnie stawki najmu to 30 – 45 euro zamkw. miesięcznie, a cena najlepszych lokali o pow. 100 mkw. wynosi ok. 90 euro za mkw./m-c.Z kolei czynsze za lokale przy głównych ulicach handlowych sięgają średnio 70-90 euro zamkw./m-c.    Autor: Red Real Estate Development